ALIANȚA. SARMAȚII

Pe parcursul evoluției conflictului cu romanii, regele Decebalus a dovedit că nu este doar războinic ci și un strălucit strateg. A înțeles de la bun început necesitatea încheierii unor alianțe durabile cu aliați pe care să se sprijine în lupta contra romanilor. Alianța încheiată cu sarmații roxolani (atacul acestora asupra Moesiei) a contribuit major la slăbirea presiunii romane asupra cetăților dacice din zona Munților Șureanu. Probabil că, în acele vremuri, încheierea unei alianțe se făcea după un anumit tipic “diplomatic”, exista o anumită “etichetă de curte” (care cuprindea probabil discursuri, o anumita “regie” și o anumită succesiune prestabilită a gesturilor). Nu cunoaștem nimic despre aceste “etichete de curte”, astfel că, noi, cei de la Asociația Amicii Muzeului ne-am închipuit o atmosferă degajată, în care, ciocnirea paharelor cu vin este un semn de bun augur pentru alianța daco-sarmată.

Sarmații, o confederație de popoare de origine iraniană (cele mai cunoscute fiind roxolanii, yazigii și alanii) au fost direct implicați în războaiele daco-romane. Roxolanii au fost aliați ai dacilor iar Yazigii aliați ai romanilor. După mijlocul sec. II, yazigii ajung in conflict cu romanii, ca aliați ai Dacilor Liberi. Buni călăreți și excelenți arcași, la sarmați și femeile  participau la campaniile militare, de multe ori purtând același tip de echipament de luptă ca și bărbații.

maestru fotograf Spînu Ovidiu Cristian. Multumiri!